Wydarzenia towarzyszące / Accompanying events


Wystawa Wzornictwo z Krakowa
3-31 października 2014
Kontenery, plac Szczepański, Kraków


Kask, w którym wyląduje na Marsie jeden z członków amerykańskiej ekspedycji; opakowania Krakowskiego Kredensu w powszechnie docenianej galicyjskiej stylistyce; okulary Massada, które podbiły serca koneserów mody od Mediolanu po Tokio; wnętrze limitowanej edycji VW Beetle GSR – co łączy te przedmioty (i wiele innych znanych projektów)? Pozornie niewiele, poza tym, że zostały zaprojektowane przez absolwentów jednego Wydziału.
W portfolio absolwentów WFP nie brakuje projektów, które od lat funkcjonują w zbiorowej świadomości odbiorców – konsumentów, odbiorców –użytkowników, czy wreszcie wymagających odbiorców – koneserów, rozpieszczanych przecież coraz większą dostępnością na rodzimym rynku artykułów sygnowanych światowymi markami. Walory wzornicze produktów i sukcesy projektantów: Red Doty, Dobre Wzory i inne wyróżnienia w znaczących konkursach branżowych świadczą o tym, że ich światowe aspiracje są uzasadnione, a dorobek wszechstronny. Okrągły jubileusz to dobra okazja, by go zaprezentować.
Na wystawie „Wzornictwo z Krakowa” zobaczyć można będzie między innymi projekty mebli, chętnie kupowanych produktów codziennego użytku, specjalistycznych urządzeń medycznych, wreszcie sprzętu do zadań specjalnych. Te i wiele innych eksponatów, które towarzyszą nam w codziennej egzystencji, czynią ją łatwiejszą, wygodniejszą i ładniejszą będzie można oglądać w trzech przeszklonych kontenerach, nieopodal Pałacu Sztuki, w miejscu gdzie sztuka przenika się z życiem miasta.

http://wzornictwozkrakowa.pl/

Wystawa Stare – Nowe
2-31 października 2014
Galeria „Schody” Wydziału Form Przemysłowych, ul. Smoleńsk 9, Kraków


Jubileuszowa wystawa prac studenckich prezentowana jest w Galerii Schody Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w budynku przy ulicy Smoleńsk 9. Ukazuje ona wybrane aspekty pracy dydaktycznej z historii i czasów współczesnych Wydziału. W sposób selektywny i symboliczny prezentuje przykłady prac studentów z różnych lat, obrazując ewolucję metod, a także stabilność idei podstawowych dziedziny wzornictwa. Starannie dobrane prace stanowią przykład efektów kształcenia, uzyskiwanych w toku studiów na kierunku wzornictwo, w wypracowanej przez lata i wciąż doskonalonej relacji mistrz-uczeń. Z niej właśnie wyrasta otwartość na dalszy rozwój i szlifowanie profesjonalnego warsztatu, która znajduje wyraz w ciekawych losach naszych absolwentów, sukcesach w konkursach, wdrożeniach i działalności popularyzatorskiej na rzecz wzornictwa w kraju i na świecie.
Ekspozycja jest realizacją multimedialną. W przekroju czasowym od najstarszych do najnowszych, prezentowane są prace dyplomowe i licencjackie, projekty kursowe, semestralne, wydarzenia z życia społeczności wydziałowej, zdobyte nagrody i wyróżnienia, rozwój infrastruktury i bazy dydaktycznej najstarszej w Polsce wyższej szkoły wzornictwa.